Ak si nikdy nenavštívila Drážďany a miluješ pamiatky, zábavu a dobré jedlo, určite to naprav. Toto malebné mesto je vďaka svojej polohe a barokovému rázu nazývané „polabskou Florenciou“. Poď sa spolu s nami vydať na výlet!
Praha je od Drážďan vzdialená necelých 150 kilometrov. Ak sa rada plavíš po vode, do Drážďan sa dá dôjsť aj loďou. Vlakom trvá cesta dve a pol hodiny. A ide veru o príjemný zážitok, trasa vedie z veľkej časti pozdĺž Labe, najprv na slovenskej a neskôr aj na nemeckej strane, takže o pekné výhľady nie je núdza.
POHNUTÁ HISTÓRIA
Drážďany majú cez 530 tisíc obyvateľov, čo z nich robí druhé najväčšie mesto Saska. V súčasnosti patrí k najvýznamnejším hospodárskym regiónom v celej krajine. História tohto mesta je skutočne pohnutá, roku 1685 mesto kompletne vyhorelo, v prvej polovici 18. storočia bolo prvýkrát obsadené Pruskom a skutočná hrôza prišla vo februári 1945, kedy počas troch dní bolo vďaka náletom zničených 60 % mesta, nevynímajúc historické centrum s mnohými pamäťami. Tie najkrajšie pamiatky, o ktorých ešte bude reč, to tvrdo schytali a ich opätovná výstavba bola dokončená až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, niektoré dokonca až v 80. rokoch. Zhruba polovica zvrhnutých bômb uvrhla mesto do plameňov. Počet obetí sa nedá úplne presne určiť, pretože v tom čase tu prebývalo aj niekoľko neohlásených vojnových utečencov, ale konečné číslo sa podľa odhadov vyšplhalo až na 25-tisíc. A aby toho nebolo málo, v roku 2002 zmietla mesto veľká voda. V dobách NDR bolo mesto zanedbané. Niektoré štvrte boli dokonca úplne porovnané so zemou, aby tu mohli byť postavené ohyzdné panelové sídliská.
Asi najznámejšou a najnavštevovanejšou pamätihodnosťou je Zwinger. Tento systém barokových stavieb dnes slúži ako rozsiahla zbierka obrazov a porcelánu. Je doslova klenotnicou toho najcennejšieho z umeleckých zbierok, čo sa v Nemecku nachádza. Prekrásne nádvorie s vyhliadkovými terasami, v ktorého strede sa nachádzajú štyri fontány, priláka každý rok obrovské množstvo turistov. Zwinger vznikol tak trochu zo závisti, saský kurfirst August Veľký sa chcel vyrovnať slávnemu francúzskemu palácu vo Versailles a tak si postavil svoje malé Versailles pri Labe. Najfrekventovanejšia z celého komplexu stavieb je bezpochyby Galéria starých majstrov, kde môžeš pri svojej návšteve obdivovať diela nemeckých, talianskych i francúzskych maliarov ako boli Rembrandt, Rubens alebo Raffaelo. Jeho Sixtínska Madonna je tu najväčším ťahákom. Okrem obrazov sa môžeš pokochať zbierkou porcelánu z neďalekej Míšne, prípadne zbierkou rytierskych zbraní a brnení.
Kostol Panny Márie
Za Dominantu Drážďan je považovaný Frauenkirche, v preklade Kostol Panny Márie. Tento protestantský chrám bol úplne zničený pri bombardovaní Drážďan vo februári 1945 a po zjednotení Nemecka znovu vystavaný. Každá pôvodná časť stavby bola podľa počítačových modelov opätovne inštalovaná a touto neuveriteľne pracnou a časovo náročnou metódou sa z takmer polovice podarilo kostol obnoviť z pôvodných dielov. Rekonštrukcia tejto prekrásnej barokovej stavby trvala dlhých 12 rokov a radšej sa ani nepýtaj, na koľko vyšla. V prepočte to robilo asi 5,4 miliardy korún! Kostol bol s veľkou slávou v roku 2005 znovu vysvätený a stal sa symbolom povojnovej obnovy a impulzom pre ďalšie a ďalšie renovácie po celej Európe. Ak by si tento protestantský kostol navštívila, nie je lepšia vyhliadka na celé mesto ako práve z jeho kupola.
Mestský dom
Zaujímavý je tiež Stadthaus Dresden (Mestský dom) z dvadsiatych rokov minulého storočia. Nachádza sa v Divadelnej ulici a najmä jeho interiéry sú veľmi zaujímavé. V budove sa nachádza úrad zahraničnej polície prístupný aj v sobotu dopoludnia, čo je informácia, ktorá sa určite hodí.
Yenidze
Pozoruhodnou stavbou je aj Yenidze, stavba pripomínajúca mešitu nachádzajúcu sa na Magdeburger Strasse. Na to, že bola dokončená v roku 1912, ide o veľmi modernú stavbu. Pôvodne sa jednalo o továreň na cigarety, dnes sú tu kancelárie av kupole sa nachádza noblesná reštaurácia s prvkami orientu. Ostatne, Drážďany boli v minulosti centrom nemeckého tabakového priemyslu a jedným z najvplyvnejších obchodníkov v tomto biznise bol Hugo Zietz. A práve on vymyslel, ako upútať pozornosť a prilákať zraky mnohých zákazníkov k jeho značke cigariet. Po vzore hrobky v Káhire potom nechal postaviť túto stavbu v štýle mešity.
Svojrázna je aj Nová synagóga. Ide o modernú budovu v tvare dvojitej kocky bez okien, ktorá pripomína pohnutú minulosť tunajšej židovskej obce. Nájdeš ju na brehu Labe hneď vedľa mosta Carolabrücke. A nesmieme zabudnúť na mestskú operu. Budova nesie názov Semperoper a je postavená v štýle talianskej vrcholnej renesancie podľa návrhu Gottfrieda Sempera. Aj táto stavba bola počas bombardovania v roku 1945 zničená.