Vymeň konzum za slow fashion. Vyskúšaj nový prístup k móde aj životu

Date:

Praská tvoja skriňa vo švíkoch a pri tom nestíhaš všetky nakúpené kúsky znosiť? Možno by si sa mala zamyslieť, čo obnáša nadprodukcia lacného a nekvalitného oblečenia pre udržateľný rozvoj. Prečo kupovať tony vecí, ktoré vlastne ani nepotrebuješ? Nebola by si šťastnejšia, keby si nebola pod neustálym tlakom módy? Čo vyskúšať slow fashion?

V druhej polovici osemdesiatych rokov vzniklo v Taliansku hnutie zvané slow food ako reakcia na boom rýchlych občerstvení typu McDonald, ktoré zaburilo nielen talianske mestá. Hnutie si dalo za cieľ návrat ku kvalitnému jedlu z domácich zdrojov, ktoré čo najmenej poškodzuje planétu, dáva telu, čo potrebuje a navyše skvele chutí. Neskôr sa vyvinulo v hnutí slow movement, ktoré problematiku konzumu rieši všeobecne. Je jedno, či sa budeme baviť o jedle, nábytku či móde, ide o hľadanie trvalo udržateľného spôsobu života a podporu biodiverzity a kultúrnej diverzity na lokálnej úrovni.
V ZAJATÍ RÝCHLOSTI
Dnešný život je založený na konzume, nadprodukcii a hromadení vecí, ktoré väčšinou nepotrebujeme. Väčšinu nakupujeme pod tlakom reklamy, marketingu, okolia… len aby sme nezostali v niečom pozadu, neboli out.
Následky sú odpudivé a sú vidieť všade okolo nás – miznú lesy a pralesy, voda je znečistená, svet zaplavujú odpadky, zatiaľ čo časť sveta hladuje, iná bezhlavo plytvá jedlom. Svet zrýchľuje, je povrchnejší. Už nevieme ísť po podstate vecí, zostávame na povrchu, pretože zaoberať sa informáciami hlbšie skrátka nemáme čas. Stali sa z nás lízači lokomotív. Asi ako vo videu:

Je čas spomaliť a namiesto kvantity sa zamerať na kvalitu. Na poctivú remeselnú prácu, čo vydrží desaťročia, namiesto rýchloobrátkového tovaru, ktorý nevydrží ani sezónu. Vzdať sa fast fashion a skúsiť to inak.
A o tom je slow fashion. Prestať podporovať módne reťazce, ktoré chrlia nekvalitné oblečenie a sústrediť sa na originálne jedinečné nadčasové oblečenie, ktoré budeme nosiť dlhé roky. Ako na to?
ZAMER SA NA KVALITU
Prestaň podliehať neustále meniacim sa trendom a vytvor si svoj vlastný štýl, ktorý bude nadčasový a budeš sa v ňom cítiť skvele. Nakupuj designové módne značky, ideálne lokálne. V Čechách je mnoho špičkových návrhárov, ktorí vytvárajú poctivú módu šitú v malých manufaktúrach. Čoskoro zistíš, že sa budeš cítiť lepšie ako sofistikovaná dáma v jedinečnom modeli, než ako jedna z davu v lacných handričkách. Namiesto desiatich vecí za päť tisíc si kúp jeden. Poriadnu.
VYMEŇ REŤAZCA ZA SECONDHAND
Stále si oblečenie z druhej ruky neprišla na chuť a máš pocit, že je to len záležitosť chudobných? Opak je pravdou! Secondhandy navštevujú aj celebrity a chvália sa tým. Existujú aj špecializované obchody s použitou luxusnou módou a tam nájdeš jedinečné a kvalitné kúsky za rozumnú cenu. A že ich už niekto nosil? No a čo? Je snáď zlé mať radosť a užívať veci, čo už iný nechce? Predstav si, ako tým uľavíš prírodným aj ľudským zdrojom a tiež svojej peňaženke.

VYMEŇUJ, SWAPUJ…
Veci, čo už ťa nebaví môžeš vymeniť alebo darovať. Ponúkni ich organizáciám, čo ich ponúknu potrebným, skvele funguje napríklad Nádej, Armáda spásy, Diakonie Broumov…
Vyskúšaj swaping, čo je stretnutie ľudí, ktorí prinesú na vopred určené miesto veci, ktoré už nechcú a odnesú si iné, čo ich zaujali. Len tak, zadarmo. Alebo nemusíš priniesť nič, ale odniesť si môžeš, čo chceš. Je to skvelý spôsob, ako obmeniť šatník. Swapovať sa dá čokoľvek – oblečenie, doplnky, nábytok, potreby do domácnosti, kvety… Veci, čo nikto neodnesie, odovzdávajú organizátori organizáciám špecializujúcim sa na recykláciu alebo ich venujú na humanitárne účely.
STAREJ SA O SVOJE VECI
To, že sa začal párať lem košele alebo povolila podšívka kabátu nie je dôvodom na ich vyhodenie. Vezmi do ruky ihlu a niť, oprava väčšinou zaberie len pár minút a vec ti môže slúžiť ďalšiu dobu. Ak neveríš svojim schopnostiam, nájdi si šikovnú krajčírku, drobné opravy vyjdú rádovo desaťkorún a ušetria tisíce.
UPCYKLUJ
Ďalšou formou slow fashion je upcyklácia, teda použitie starých vecí novým spôsobom. Z priateľovej košele môžeš urobiť originálne šaty.
Napríklad takto:

Portrait of attractive stylish woman in sunglasses with long brunette hair in studio.

Alebo z plážovej šatky vytvor tašku a to jednoducho bez ihiel a nití (teda ideálne, pre nás nešiky).

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prechodová bunda vyrieši rozmary počasia

Pokiaľ nie je vonku ani teplo a ani zima,...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií...

Hľadajte prácu z pohodlia domova

Premýšľate nad zmenou doterajšieho zamestnania, alebo len hľadáte letnú...

Kvalitná zrnková káva: Výberom správnych zŕn k tej najlepšej káve

Príprava kávy sa nezaobíde bez zŕn kávovníka. Avšak namiesto...