Typy ľudí, čo ti berú energiu. Komu sa radšej vyhnúť?

Date:

Cítiš sa pod psa, náladu máš pod bodom mrazu, a pritom nevieš prečo? Veď si bola len s niekoľkými známymi na káve. Dosť možno, že medzi nimi bol niekto, kto namiesto toho, aby ti energiu načerpal, tí ju skôr vysal. Je to možno kruté, ale niektorým ľuďom je lepšie sa skôr vyhnúť. Ktoré typy to sú?

To, ako sa cítiš, ovplyvňuje množstvo faktorov a jedným z nich sú aj ľudia, ktorými sa obklopuješ. Možno si to ani nevieš poriadne vysvetliť, prečo ti niekto vysáva energiu a niekto ťa naopak nakopne viac ako desať energetických drinkov, ale daj na svoj inštinkt a stretávaj sa s ľuďmi, s ktorými sa cítiš dobre. A ktorí ťa vysajú natoľko, že by si najradšej zaliezla do perín a nevyliezala? Dali sme sa dokopy niekoľko typov.
DEPKÁRI A VEČNE SMUTNÍ ĽUDIA
Na otázku, ako sa majú, vždy odpovie negatívne. Nič pre nich nemá zmysel a vo všetkom vidí iba to zlé. Nehovoríme, že každý musí byť stále vysmiaty, ale ak sa zakaždým tvári tak, ako by im ubližoval celý svet, niečo nie je v poriadku. A keď stráviš nejaký čas v spoločnosti niekoho, kto len vzdychá a narieka nad tým, ako je všetko zle, rozhodne ti to na nálade nepridá. Život by sa predsa mal brať s nadhľadom a humorom.
„Mala som jedného kamaráta, ktorý bol stále smutný. Mne ho bolo ľúto a tak som sa mu snažila pomôcť, ale postupom času mi došlo, že zmenu musí chcieť on sám. Rád sa utápal vo všetkom, čo mu nevyšlo. Nechala ho dievča? Tak to bola voda na jeho mlyn, ako sa hovorí. Dostal v práci výpoveď? Videl v tom iba to, že je obeť. Celý svet mu podľa neho krivdil a nemal inú tému, než to, aký je on nešťastný. Ale takým ľuďom nepomôžete, oni sa chcú ľutovať, tak nech to robia, ale bezo mňa,“ má jasno Pavla (32 rokov).
ZÁVISLÁCI NA DRUHÝCH
Nech urobíš čokoľvek, opakujú to po tebe. Pozývajú ťa na každú párty, a keď im povieš, že nemáš čas, pretože ideš do kina, zmenia plány a idú s tebou. Že to znie ako Stalking? Ale nie, je to jednoducho závislosť na druhom človeku a nie je tak výnimočná. Skrátka niektoré kamarátky, ale aj kamaráti to s priateľstvom trochu preháňajú a chcú s tebou všetko zdieľať. Na jednu stranu je pekné, pokiaľ máš kamarátku, ktorá s tebou chce tráviť čo najviac času, ale nie je nám už pätnásť, a každá máme svoj život.
„Tak to mi hovoríte z duše. Keď mi bolo tak okolo dvadsaťpäť a nastúpila som do novej práce, tak sa ku mne upla dievča, čo tam bolo na brigáde. Zo začiatku som bola rada, že tam mám niekoho blízkeho, ale neskôr mi pekne liezla na nervy. Nemohla som ísť ani sama na obed a všetko si plánovala so mnou. Tak napríklad sa ma nespýtala, aké mám plány na víkendy, ale čo my dve budeme robiť v sobotu. To ma štvalo. Musela som k nej byť až zlá, aby pochopila, že chcem mať aj svoj pokoj,“ zverila sa nám Jitka (28 rokov).

NEROZHODNÉ
Je síce ľudské vypočuť toho, kto sa utápa v problémoch a pomôcť nejakou tou radou, ale rozhodne nie je normálne riešiť cudzie problémy neustále. A sú typy ľudí, čo sa nedokážu sami rozhodnúť ani v tom, čo si dajú na obed. Pokiaľ máš v okolí niekoho, kto s tebou rieši každú dilemu, niet divu, že si z toho vyčerpaná. Nehovoríme, že nemáš s kamoškou prebrať jej obavy, ale ak ti volá niekoľkokrát denne a chce po tebe neustále rozoberať svoj vzťah alebo problémy v práci a očakáva od teba, že to za ňu nejako rozhodneš, buď prísna a povedz, že toto si musí vyriešiť sama. A keď sa s ňou zídeš na káve, daj jej jasne najavo, že chceš hovoriť aj o niečom inom, než jej stále dookola radiť, čo má robiť.
„Mám jednu kamarátku, ktorá je vlastne taká stratená. Nevie sama povedať, čo chce a čo nie. Už tisíckrát sme spolu riešili nejaké jej spory či už v práci alebo s partnerom. Ale keď to tak vezmem späť, rovnako to bolo k ničomu. Rozoberáme to dlho do noci, ale ona s tým aj tak nič neurobí. A tak stále dookola riešime, aká je v práci nešťastná, ale výpoveď nedokáže dať a ako ju štve jej priateľ, s ktorým stále zostáva. Pripadá mi to ako strata času a koľkokrát sa vyhovorím, že som chorá, len aby som s ňou nemusela zase ísť na kávu riešiť jej problémy,“ priznala Eva (31 rokov).

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prechodová bunda vyrieši rozmary počasia

Pokiaľ nie je vonku ani teplo a ani zima,...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií...

Hľadajte prácu z pohodlia domova

Premýšľate nad zmenou doterajšieho zamestnania, alebo len hľadáte letnú...

Kvalitná zrnková káva: Výberom správnych zŕn k tej najlepšej káve

Príprava kávy sa nezaobíde bez zŕn kávovníka. Avšak namiesto...