Trendy vo výchove. Dokonalá matka verzus lenivá matka. Čo je lepšie?

Date:

Všetko o výchove máš naštudované, deti naháňaš z jedného krúžku na druhý a nenecháš ich ani chvíľku zaháľať. Alebo si naopak matka, ktorá necháva svojmu dieťaťu priestor na vlastné hry a podľa ostatných teda lenivá s ním niečo robiť? Možno ťa prekvapí, čo je podľa odborníkov správne.

„Honom, rob! O chvíľu ti začína karate,“ nabádaš svojho lenivého potomka, ktorý sa šnečí rýchlosťou oblieka v školskej šatni. Naložiť do auta, odviezť a vyzdvihnúť. Po karate ešte výtvarka a potom domov. Stále dookola. Uff, už toho máš dosť. Ale čo by si pre blaho svojich detí neurobila…
DIEŤA POTREBUJE IMPULZY
Chceš byť superdokonalá matka. Naštudovala si veľa príručiek o výchove detí. „Dieťa musí mať stále nejaké impulzy, aby sa rozvíjalo,“ vyhlasuješ pred kamoškami. Podľa príručiek o výchove kontroluješ, čo už má tvoje dieťa vo svojom veku vedieť a si nervný, keď to ešte nedokáže. Svojho potomka vláčiš z jedného záujmového krúžku na druhý. Z angličtiny na futbal, ešte večer musí na keramiku, a zajtra pre zmenu piano, pretože z neho predsa nechceš mať úplného hudobného analfabeta. Kupuješ mu drahé hračky, aby sa správne rozvíjal, a to najlepšie športové vybavenie: Čo keby z dcérky bola druhá Ester Ledecká alebo zo syna ďalšia Jaromír Jágr?
DAJ MI IZBA!
Výsledok? Si uštvaná, vystresovaná a nemáš na dieťa vôbec čas, pretože predsa musíš stále zarábať na tie drahé hračky a špičkové lyže alebo hokejky a chrániče. Keď už náhodou vyšetríš chvíľku, posadíš deti k počítaču, pretože sa konečne chceš tiež vyspať. Tvoje dieťa je tiež vystresované, a navyše unavené a chytí sa ho každý bacil. Čuduješ sa? Takým nárokom, aké naň máš, by nedostál ani poriadne otrlý dospelý. Nebuď prekvapená, až na teba jedného dňa zakričí: „Daj mi už konečne pokoj! A nechaj ma byť!“ A vieš, čo je najhoršie? Že bude mať v tej chvíli úplnú pravdu.

KAŠLI NA VŠETKO
Čo teraz? Potomstvo ti poslalo jasný signál, čo máš robiť. Začať na všetko s nadhľadom kašľať. Zlenivieť. Predstav si leňocha, ktorý sa len tak váľa na gauči s knižkou a nerobí nič. Nádhera, že? Preveď tú predstavu do praxe. Natiahni si nohy na gauč. Vezmi si knižku a nechaj deti byť. Len po očku sleduj, čo sa deje, pretože čo keby synček narazil na zápalky a chcel vyskúšať, či záclony dobre horí, alebo sa dcérka rozhodla zistiť, koľko vody sa skrýva vo vodovodnom kohútiku. Zistíš, že si prežila skvelé popoludnie. Decká sa zabavila sama a občas sa ti prišla pochváliť s tým, čo ich napadlo. Napodiv ani nie sú protivné. Hurá!

Cheerful young single mother hugging embracing little small son daughter baby newborn infant toddler indoors. Motherhood and childcare concept. Postnatal period

DO NIČOHO JE NECPI
Funguje to, vidíš! Dopraj im voľnosť, pohyb, netlač ich do ničoho násilím a urob si na nich čas. Ale taký, aký budú chcieť oni. Chcú von? Choď s nimi na ihrisko, len tak do parku. Plácanie hradov z piesku, hra na schovku s novou kamarátkou je báječné dobrodružstvo a ty si stihneš aj s niekým pokecať. Neservíruj im zábavu až pod nos. Keď im budeš stále organizovať čas, nebudú sa vedieť hrať samy a ani nezistia, čo ich vlastne baví. Vždy im to totiž pripraví niekto iný. Nenájdu potom odvahu skúsiť niečo samé, a to je pre život zlý štart.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prechodová bunda vyrieši rozmary počasia

Pokiaľ nie je vonku ani teplo a ani zima,...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií...

Hľadajte prácu z pohodlia domova

Premýšľate nad zmenou doterajšieho zamestnania, alebo len hľadáte letnú...

Kvalitná zrnková káva: Výberom správnych zŕn k tej najlepšej káve

Príprava kávy sa nezaobíde bez zŕn kávovníka. Avšak namiesto...