Cestovanie za vínom. Poznaj kus sveta s pohárom v ruke

Date:

Je čas vinobrania a tak sa rozmýšľaš, kam tento rok pôjdeš? Prinášame ti množstvo miest, kam stojí za to vyraziť za vínom. Dúfame, že si vyberieš a je jedno, či to bude len za moravským vínom alebo niekam ďalej.

Pokiaľ si milovníčka vína, nemusíš nikam ďaleko. Stačí si zájsť na Moravu. Možností je veľa, za nás sú najlepšie Valtice, ale dobré víno zoženieš napríklad aj v Mikulove, v Znojme či Veľkých Pavloviciach, zabudnúť nesmieme ani na Hustopeče. Ochutnaj určite biele víno, na to sú Moraváci experti. Zlé ale nie je ani ružové. Najlepšie bude, keď navštíviš rovno vinársku pivnicu, kde sa od majiteľov dozvieš aj množstvo zaujímavostí o tom, ako víno vzniká. Je to poriadna alchýmia a veda, to nám môžeš veriť.
Morava ponúka aj množstvo ďalších turistických zaujímavostí, športovci ocenia cyklistické trasy, navyše sa tu nachádza niekoľko oblastí, ktoré spadajú do historického dedičstva UNESCO. Pokiaľ sa rozhodneš prejazdiť Moravu, nezabudni na Lednici, kde je krásny romantický zámok s rozľahlým parkom, ktorý priamo vyzýva na príjemnú jesennú prechádzku. Keď to spojíš s menšou prestávkou na víno, máš ideálny výlet.
ROMANTIKA PO FRANCÚZSKU
Romantické Francúzsko si určite pri putovaní za vínom nenechaj ujsť. Francúzsko má množstvo vinárskych oblastí a výhodou je, že vo väčšine sa nachádzajú historické pamiatky, ktoré ťa učarujú. Takže ak ešte nevieš, kam za vínom, tak si zaleť práve do tejto krásnej zeme. Vo vinárskej oblasti Bordeaux si dopraj víno červené a to priamo v malom stredovekom mestečku Saint-Emilion, ktoré je obklopené vinicami. Vďaka kvalitnému červenému vínu je vyhlásené aj Burgundsko, aj tu nájdeš nespočet krásnych miest, z ktorých dýcha história. Samozrejme, že aj v Burgundsku sa vyrába víno biele, avšak najlepšiu povesť na pestovanie bieleho vína má oblasť Alsaska v severovýchodnom Francúzsku. Tu určite ochutnaj napríklad Pinot Gris, Pinot Noir či Muscat. Francúzsko je krásne v každom ročnom období, ale ak mieriš iba za vínom, zvoľ jeseň, kedy začínajú vínne slávnosti.

VINICE V NEMECKU A RAKÚSKU ŤA NADCHNÚ
Nemecké a rakúske vína majú svoju tradíciu a nejeden milovník vína si ich zamiloval. Rakúšania majú k vínu veľmi kladný vzťah už len kvôli histórii, v rakúskych vinárskych oblastiach je množstvo pivníc ešte z čias rímskeho osídlenia. Okrem toho, že na teba dýchne dávna doba, budeš mať aj gastronomický zážitok, pretože práve rakúske vína sa dobre kombinujú s jedlom. Skrátka do Rakúska si zájdi sa dobre najesť a napiť. Aj v Nemecku nájdeš množstvo oblastí, kde sa pestuje kvalitné víno, a to najmä biele. Určite ťa uchváti údolie Mosely, kde je nielen nádherná príroda, ale aj historické pamiatky a zachovalé hrady.
AMERIKA, KRAJINA NEKONEČNÉHO VÍNA
Do Ameriky sa síce často jazdia skôr do rôznych zábavných parkov, kasín a divadiel, ale bola by škoda minúť americké vinice. A to hlavne v štáte Kalifornia, v oblasti Napa Valley. Kalifornské víno si vyberaj skôr červené a medzi odrodami ako je Cabernet Savingnon, Syrah či Merlot. Pravda, teraz budeš mať najskôr s cestou problém kvôli covidovým opatreniam, ale akonáhle bude možnosť, nenechaj si túto vinársku oblasť ujsť. A keď uvidíš tie nekonečné vinice, na ktorých si pri západe slnka budeš víno vychutnávať, budeš ľutovať, že ťa za vínom nenapadlo do Spojených štátov priletieť už skôr.

Glasses of white orange or rose wine in hands of celebrating friends over table with various gourmet snacks cheese grape bread. Gathering, celebrating, wine tasting and party concept

ZA JUŽNÝM SLNKOM
Pokiaľ v tebe vrie aspoň trochu divoká krv, urob si výlet do južných štátov. Je jedno, či cieľ tvojej destinácie bude Taliansko, Španielsko či napríklad Portugalsko, všade nájdeš kvalitné vína, krásne miesta a nezabudnuteľnú atmosféru. Začnime Talianskom, ktoré je jednoducho krajinou vína, a preto si určite vyberieš, nech máš radšej vína plné alebo ľahšie, červené alebo biele. Vinice sú skrátka takmer všade. Je tam celkom dvadsať vinárskych oblastí, a medzi najznámejšie patrí Toskánsko, známe najmä pre plné červené víno, či Sardínia alebo Sicília. Aj portugalské víno je slávne, ale najviac preslávené je tzv. Portské víno, teda víno, do ktorého sa pridáva Brandy. A kam za vínom do Španielska? Čo napríklad do oblasti La Rioja, kde sa pestuje skôr sladšie víno?
Rada ochutnávaš víno na cestách? A kde ti najviac chutilo? Napíš nám do diskusie tip, kde je podľa teba to úplne najlepšie víno na svete.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prechodová bunda vyrieši rozmary počasia

Pokiaľ nie je vonku ani teplo a ani zima,...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií...

Hľadajte prácu z pohodlia domova

Premýšľate nad zmenou doterajšieho zamestnania, alebo len hľadáte letnú...

Kvalitná zrnková káva: Výberom správnych zŕn k tej najlepšej káve

Príprava kávy sa nezaobíde bez zŕn kávovníka. Avšak namiesto...