V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií sa najčastejšie vyberajú hodinky – výkup luxusných hodiniek. Tento článok som spísal ako z vlastných skúseností, tak pri pohľade do minulosti na výrobu hodiniek naprieč rôznymi značkami.
Na prvom mieste je vzhľad hodiniek, čiže to, ako sa Vám osobne hodinky páčia. Má to svoju logiku – veď hodinky budete nosiť denne na ruke, niekoľkokrát za deň sa budete pozerať, koľko je hodín a pohľad na hodinky nie je v tomto prípade primárne iba praktický (koľko je vlastne hodín), ale má aj vizuálny podtext, čiže aby som mal radosť z hodiniek samotných. A najväčšia radosť robí človeku to, čo sa mu páči. Teda, ak sa pozriem na hodinky, ktoré sa mi páčia, má mať z toho človek radosť. Vzhľad a design hodiniek je teda na prvom mieste. To, že dizajn hrá hlavnú úlohu pri výbere zástava hodiniek svedčí aj fakt, že v čase, keď bola hodinárska kríza v sedemdesiatych rokoch, vznikali popri starých hodinárskych firmách firmy nové, ktoré prerážali na trh – paradoxne ovplyvnený krízou – s veľkým úspechom práve vďaka svojim dizajnom hodiniek. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, raz u mňa zakúpil hodinky pre syna zákazník, ktorý mal na svojom zápästí značku hodiniek, ktorú nosil aj jeho otec aj jeho starý otec. Táto značka bola v ich rodine akousi tradíciou. Avšak designovo teraz nevybral pre svojho syna v kolekcii tejto značky hodinky, ktoré by mu k synovi pasovali, tak vybral v inej značke rovnakú úroveň hodinky, ktoré mu do jeho predstavy pasovali najlepšie.
Na druhom mieste je účel, na ktorý si hodinky kupujem, tu myslený účel praktický. Ak chcem hodinky do spoločnosti, vyberám z hodiniek elegantného výzoru, jednoduchých designov najčastejšie klasických hodiniek na koženom opasku. Ak chcem s hodinkami prevádzkovať nejaké fyzické aktivity, mierim priamo na športové hodinky a aby mali nielen športové funkcie, ale aby aj športovo vyzerali (a tu sa opäť prirodzene vraciame k bodu č. 1, teda k vzhľadu hodiniek). A ak chceme hodinky na denné nosenie, kúpime si hodinky čitateľné, nárazu odolné (aby niečo vydržali) a najlepšie ešte vodotesné.
Na treťom mieste sú to funkcie hodiniek. Či už dám prednosť šikovným hodinkám, quartzovým alebo automatickým, sú to práve funkcie hodiniek, ktoré budem využívať pri dennom nosení. Funkcie hodiniek sú tak trošku prepojené s bodom č.2 – účelom (určením), aké hodinky chcem. Ak teda chcem mať hodinky, ktoré budú investíciou a budú sa dediť s pokolením na pokolenie, kúpim si na tento účel kvalitné automaty. Teda, aby sa mi páčili a boli to automaty. A ak potrebujem denne pracovať s mobilným telefónom a pritom strážiť napr. športové aktivity, kúpim si chytré hodinky prepojovateľné s mobilným telefónom.
Na štvrtom mieste je značka. Ak si vyberiem hodinky – zastaváreň hodiniek, ktoré sa mi páčia a majú funkcie, ktoré chcem, pozriem sa na značku. Niekedy sa dá ísť aj smerom opačným, vyberám si v značke, ktorá je mi sympatická, model, ktorý sa mi páči dizajnovo a vzhľadom. V tomto prípade hrá úlohu ale aj finančná stránka, ktorú tu nerozpisujem, pretože každý má iné finančné priority, koľko za hodinky chce minúť. Značka priamo ovplyvňuje cenu hodiniek a dokáže ju držať v určitej miere po celú dobu životnosti hodiniek. Úroveň investície teda úroveň značky priamo ovplyvňuje, ale to, ako sa Vám hodinky páčia alebo ako sú vyrobené, nie.