6 najčastejších problémov v tehotenstve

Date:

Tehotenstvo je pre ženu jedno z najkrajších a zároveň aj najťažších období života. Zatiaľ čo sa tešíš na bábätko, tvoje telo prechádza celým radom zmien. Jedna žena si tehotenstvo užíva bez najmenších ťažkostí, druhá trpí všetkými strasťami, ktoré tento stav môže ponúknuť. A nie je ich práve málo. Ako ich zvládnuť?

Ak chceš prežiť pokojné a pohodové tehotenstvo, mala by si dodržiavať viac ako inokedy zásady správnej výživy. Jesť pravidelne av malých porciách, dopĺňať prirodzené vitamíny z ovocia a zeleniny. Porozhliadni sa (po porade so svojím lekárom) po nejakom špeciálnom vitamínovom preparáte pre tehotné ženy. Tvoje telo potrebuje zvýšený príjem vitamínu C, B, D, kyseliny listovej, horčíka, vápnika aj železa. Na trhu ich dostanete také množstvo, že si vyberieš určite. Daj pozor na správne dávkovanie, niektoré komplexné preparáty nerobia tehotným ženám dobre, najmä tým, ktoré trpia rannou nevoľnosťou.
POZOR NA PEČNE A VNÚTORNOSTI
Vynechajte aspoň pre tento čas z jedálnička pečeň, vnútornosti a vitamín A. Nadmerný prísun vitamínu A vedie k zvýšenému riziku vývojových chýb nenarodeného dieťaťa.
POHODA A ODPOČINOK SÚ NUTNOSŤOU
Odpočinok by mal byť až na prvom mieste. Ak sa cítiš unavená, zostaň doma. Dnes už nemusíš chodiť do práce až do samotného pôrodu. Venuj sa sama sebe i partnerovi. Každý deň sa prejdi na čerstvom vzduchu a dopraj si aj dostatok slnečných lúčov. Naopak sa vyhýbaj miestam, kde by si mohla ľahko prísť k infekcii. Chrípka alebo obyčajné prechladnutie by boli v tvojom stave veľmi nepríjemné.
ČO ŤA MÔŽE POTRÁPIŤ?
Nevoľnosť
A zďaleka nemusí byť iba ranná. Niektoré zo žien trpia nevoľnosťou po celý deň až do samotného pôrodu. „Ten, kto vyhlásil, že tehotné ženy trpia rannou nevoľnosťou, bol veľmi naivný. Pri svojom druhom tehotenstve som prezvracala celých šesť mesiacov bez ohľadu na to, či bolo práve ráno, alebo desať večer,“ spomína Lenka, teraz už mamička polročného dievčatka. Hoci existujú výnimky, podľa odborníkov u väčšiny nastávajúcich mamičiek po skončení dvanásteho týždňa tehotenstva nevoľnosť postupne mizne. Ak ťa trápi, potom sa nauč jesť v malých dávkach ale často. K posteli si na ráno priprav sušienku alebo chlieb. Pi čaj z harmančeka, alebo si kúp zázvorové lízanky. Zuby si čisti pokojne až popoludní, keď najväčší nápor nevoľnosti odznie. Vyskúšať môžeš aj niektoré homeopatiká.

Shot of a group of young friends walking together along the beach

Toxoplazmóza
Pri práci vonku, ale aj pri spracovávaní surového mäsa dbaj na dostatočnú hygienu, radšej používaj rukavice. Pokiaľ máš doma mačacieho maznáčika, prenechajte čistenie jeho záchodku počas tehotenstva partnerovi. Toxoplazmóza je pre tvoje ešte nenarodené dieťa veľmi nebezpečná.
Zápcha
Nie je nič neobvyklé, keď sa práve tento problém v čase tehotenstva stane doslova pálčivým. Braň sa, pokiaľ to tvoj zdravotný stav dovoľuje, dostatočným pohybom, veľa pi a dodávaj telu vlákninu. Vyskúšaj nalačno vypiť pohár vlažnej vody alebo siahni po sušených slivkách.
Hemeroidy
Problém, o ktorom sa príliš nehovorí, ale ktorý trápi veľkú časť tehotných žien aj žien po pôrode. Pokiaľ medzi ne patríš, poraď sa o svojom probléme s gynekológom. Odporučia ti možnú liečbu. Celkom určite môžeš siahnuť po masti z dubovej kôry, prípadne si dopriať kúpele s dubovou kôrou. Rýchlemu zaceleniu žíl napomôže Ascorutin.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prechodová bunda vyrieši rozmary počasia

Pokiaľ nie je vonku ani teplo a ani zima,...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií...

Hľadajte prácu z pohodlia domova

Premýšľate nad zmenou doterajšieho zamestnania, alebo len hľadáte letnú...

Kvalitná zrnková káva: Výberom správnych zŕn k tej najlepšej káve

Príprava kávy sa nezaobíde bez zŕn kávovníka. Avšak namiesto...